Ako vybrať príslušenstvo pre elektrickú zubnú kefku?

Každý dentálny hygienista či hygienistka vám odporučí, aby ste vymieňali hlavicu elektrickej zubnej kefky každé tri mesiace. Preto je dobré mať vždy nejakú v zásobe. Aké ďalšie príslušenstvo k elektrickým kefkám oceníte?

Každý dentálny hygienista či hygienistka vám odporučí, aby ste vymieňali hlavicu elektrickej zubnej kefky každé tri mesiace. Preto je dobré mať vždy nejakú v zásobe. Aké ďalšie príslušenstvo k elektrickým kefkám oceníte?

Doba čítania 5 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy príslušenstva

Náhradné hlavice

Náhradné hlavice sú z hľadiska príslušenstva tým najdôležitejším vybavením, pretože počas roka spotrebujete hneď štyri . Niektorí ľudia ich však použijú oveľa viac.

  • Hlavica musí byť kompatibilná s vašou kefkou

  • Oválny alebo okrúhly tvar

  • Balenie po jednom i viacerých kusoch

Úložný box

Úložný box na hlavice alebo rovno celú kefku oceníte najmä vo chvíli, keď cestujete. Užitočný vám však bude aj vtedy, ak nechcete, aby sa vám na hlavice prášilo a nachytali sa na ne všemožné baktérie.

  • Nutnosť kompatibility s vašou značkou kefky a hlavíc

  • Vyrába sa z pevného plastu Ochrana pružín pred vonkajšími vplyvmi

Držiak na kefku

Či už chcete ušetriť priestor na umývadle či poličke, alebo len hľadáte dizajnový doplnok ku kefke, držiak alebo stojan určite oceníte. Zaobstarať si rovno môžete aj dobíjací držiak na elektrickú kefku.

  • Vyrába sa z plastu alebo nerezovej ocele

  • Dobíjací či klasický

  • Možnosť uchytenia na stenu

Nabíjačka na kefku

Ak nemáte nabíjací držiak, potom iste oceníte nabíjačku, ktorá tiež slúži na uchytenie kefky, prípadne pohára, v ktorom sa kefka dobíja.

  • Vyrobená z plastu či silného skla

  • Disponuje káblom s klasickou zásuvkovou koncovkou či USB

  • Vďaka nej je kefka pripravená na okamžité použitie

Podľa čoho vyberať

Výrobca a typové číslo

Než si príslušenstvo vyberiete, vždy sa uistite, že je kompatibilné s vašim typom kefky. Takmer každý výrobca poskytuje široké portfólio doplnkov k svojim elektrickým kefkám, ale vzájomne ich však s inou značkou kombinovať nemožno.

Výrobcovia často svoje produkty označujú typovým číslom, ktoré je na ne nalepené alebo vyrazené. Podľa tohto čísla poznáte, či je možné vybrané príslušenstvo s vašou kefkou kombinovať.

Počet kusov

Tento parameter zohráva úlohu iba pri výbere náhradných hlavíc. Na slovenskom trhu si môžete zaobstarať balenie po jednom kuse, ale aj po deviatich a viacerých kusoch. Obvykle sa vám oplatí zaobstarať si celú sadu náhradných hlavíc.

Materiál

Väčšina príslušenstva sa vyrába z tvrdeného, teda odolného plastu, ktorý je ľahko umývateľný a vydrží vám dlhé roky. Samozrejme si ale možno zaobstarať doplnky z tvrdeného skla a nerezovej ocele, ktoré sú designovejšie a odolnejšie, ale tiež väčšinou o niečo drahšie.

Údržba a výmena náhradných hlavíc

Údržba

Po každom použití je nutné hlavicu opláchnuť pod vlažnou alebo teplejšou vodou. Kefku umiestnite do puzdra až potom, čo úplne uschne. Zamedzenie prísunu vzduchu môže znamenať rýchly vznik plesní a to dozaista nechcete. Tiež je dobré minimálne raz denne kefku vydezinfikovať už spomínaným sterilizérom alebo sanitizérom.

Výmena

Hlavicu elektrickej kefky by sme mali meniť každé tri mesiace, pretože sa na nej hromadia baktérie a tie môžu spôsobiť nepríjemný zápal ďasien alebo zubný kaz. Väčšina kefiek našťastie disponuje takzvanými indikačnými vláknami v modrej či inej farbe, ktorá postupne bledne.

Čas na výmenu hlavice však nastáva aj vtedy, ak sú jednotlivé vlákna rozstrapkané alebo zohýbané. Taká hlavica už vám nevyčistí zuby tak, ako by mala, preto je čas na novú.

Ako na to?

Väčšinu hlavíc dostupných na slovenskom trhu ľahko vymeníte tak, že za hlavicu zatiahnete a odoberiete ju. Niekedy však môže mať poistku, tú odblokujete tým, že hlavicou pootočíte na jednu alebo na druhú stranu. Novú hlavicu stačí na držiak ľahko nasadiť, prípadne ju zase pootočte, aby zacvakla poistka.

Najčastejšie otázky

Určite nemusíte. Dokonca je žiaduce, aby box skôr dýchal (vetral sa), najmä, keď je ešte vlhký. Ale na cestovanie ho určite oceníte.

Buď ju používate veľmi často (viackrát ako dvakrát denne) alebo na kefku príliš tlačíte. Vždy si čistite zuby s jemnosťou, tlačením hlavice na zuby či ďasná si zuby lepšie nevyčistíte, naopak si môžete ďasná aj zuby poškodiť, rovnako ako je to v prípade klasickej manuálnej kefky.

Nie je to pravidlom. Niektoré držiaky stačí prilepiť, prípadne prichytiť prísavkou k dlaždičkám. Iné držiaky je možné postaviť na poličku alebo umývadlo.